Proszę o bezpłatną ofertę

Proszę o kontakt w sprawie przygotowania oferty dla mojego projektu, zgodnie z poniższymi danymi:

Jesteś 1 osobą, która zamówiła dzisiaj kontakt.

Twoje dane są z nami bezpieczne! Zakład Stolarski Jerzy Fila  jest administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych. Będą one przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. Masz pytania, wątpliwości - skontaktuj się z nami. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Prawy do lewego – o kierunkach otwierania drzwi

Prawy do lewego – o kierunkach otwierania drzwi

Na prawo drzwi, na lewo drzwi, a w środku… Czy wiecie, że kierunek otwierania naszych drzwi wpływa na funkcjonalność naszego pomieszczenia, ale także na nasze bezpieczeństwo? Jak? Sprawdźcie w artykule!

Przy wyborze drewnianych drzwi zewnętrznych lub wewnętrznych duże znaczenie ma dla nas kolor, wzornictwo, elementy dekoracyjne. Rzadko zastanawiamy się nad sposobem ich otwierania, gdyż jest to dla nas podstawowa funkcja tego elementu. Tymczasem w ofercie drzwi drewnianych Fila znajdziesz różne systemy otwierania i dziś postaramy Ci przybliżyć różnice pomiędzy nimi.

Na prawo drzwi, na lewo drzwi…

Najpopularniejszym modelem drzwi są tradycyjne drzwi prawo- lub lewoskrzydłowe. Różnią się one kierunkiem otwierania, ale jak to sprawdzić? Wystarczy, że staniesz przed drzwiami tak, aby otwierały się do wewnątrz (czyli będziesz je do siebie ciągnąć). Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem ruchów zegara, a ich zawiasy znajdują się po lewej stronie, natomiast drzwi prawe – odwrotnie.

Dlaczego to takie ważne?

Wydawałoby się, że to prozaiczna kwestia i nie trzeba się nad nią zbyt długo zastanawiać. Błąd! Od kierunku otwierania drzwi będzie zależeć ich funkcjonalność, a także układ elementów w naszym pomieszczeniu. Warto zastanowić się, jak chcemy urządzić pomieszczenie jeszcze przed wyborem drzwi, aby w późniejszym użytkowaniu nie okazało się, że nie możemy na przykład swobodnie otworzyć drzwi na oścież, bo zawadzam nam szafa lub inny element.

Kierunek otwierania drzwi warto również wziąć pod uwagę w pomieszczeniach, w których będziemy montować kilka wejść (np. hall lub przedpokój). Odpowiednie dobranie kierunku otwierania drzwi pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której skrzydła poszczególnych drzwi będą na siebie nachodzić, a nawet uniemożliwiać ich otwarcie czy zamknięcie.

Drzwi otwierane do wewnątrz i zewnątrz

Oprócz odpowiedniego kierunku otwierania drzwi (prawy lub lewy) warto też zastanowić się nad tym, czy drzwi do danego pomieszczenia będą się otwierać do środka (do wewnątrz) czy na zewnątrz.

Należy pamiętać, że przepisy prawne regulują kierunek otwierania drzwi wejściowych – zawsze do wewnątrz – co ułatwia ewentualną ewakuację. Drzwi wewnętrzne mogą się otwierać zarówno do środka, jak i do zewnątrz, przy czym w małych pomieszczeniach sugerujemy drugie rozwiązanie – otwarte drzwi „do środka” zdecydowanie zabierają kawałek przestrzeni i optycznie zmniejszają małe pomieszczenia.

Pamiętajmy też, że kierunek otwierania drzwi może wpływać także na nasze bezpieczeństwo! Drzwi w łazienkach montujmy zawsze do wewnątrz tak, aby w razie nieszczęśliwego wypadku można było się bez problemu dostać do środka i udzielić ewentualnej pomocy.

Zadzwoń +48 77 451 90 81
UE