Proszę o bezpłatną ofertę

Proszę o kontakt w sprawie przygotowania oferty dla mojego projektu, zgodnie z poniższymi danymi:

Jesteś 1 osobą, która zamówiła dzisiaj kontakt.

Twoje dane są z nami bezpieczne! Zakład Stolarski Jerzy Fila  jest administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych. Będą one przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. Masz pytania, wątpliwości - skontaktuj się z nami. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Parowanie okien – zmora sezonu zimowego

Parowanie okien – zmora sezonu zimowego

Parowanie okien jest naturalnym zjawiskiem fizycznym, który najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Czy para na oknach może uszkodzić ramy oraz jak sobie radzić ze skraplaniem na szybach?

Skąd woda na oknach?

Powietrze odznacza się pewną wilgotnością. Kiedy temperatura na zewnątrz jest wyraźnie niższa niż wewnętrzna, wilgotne powietrze napotyka barierę w postaci okna i zaczyna się na nim skraplać. To normalne zjawisko fizyczne, które występuje w każdym pomieszczeniu, a szczególnie w tych o wyższej wilgotności powietrza (kuchnia, łazienka).

Czy para na oknach może uszkodzić drewniane ramy?

Logika podpowiada, że każde drewno pod wpływem wilgoci ulega wypaczeniu. Drewniane okna Fila są skutecznie zabezpieczane przed wilgocią, w związku z tym naturalne parowanie szyb nie wpływa na konstrukcję drewnianej ramy. Dodatkowo są wyposażone w system odprowadzania wody, a co za tym idzie nasze okna są odporne na rozwój grzybów i bakterii. Ponadto para wodna swobodnie przenika przez drewniane ramy, więc nie musimy się obawiać, że przy dużej wilgotności powietrza nasze okna się rozpadną.

Jak radzić sobie z parowaniem okien?

Na etapie wyboru okien należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym więcej możemy zaoszczędzić, ale także zmniejsza się możliwość parowania szyb.

Po montażu okien najprostszym rozwiązaniem jest po prostu dobra wentylacja. Możemy zastosować tradycyjne wietrzenie pomieszczeń, choć może być to szczególnie uciążliwe, gdy na dworze panują niskie temperatury, dlatego dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawiewników – montowanych w oknie lub w ścianie. Nawiewniki zapewniają stałą wentylację powietrza. W pozbyciu się wilgotnego powietrza skuteczne są także wentylatory, szczególnie w łazienkach.

Proste sposoby na parowanie okien

Dodatkowo możesz zmniejszyć wilgotność powietrza poprzez proste, codzienne czynności: używanie okapu podczas gotowania, niezasłanianie grzejników (szczególnie mokrym praniem), odsłanianie rolet wewnętrznych czy zaopatrzenie się w rośliny pochłaniające wilgoć. Bluszcz, paproć skrzydłokwiat – pomogą w walce z wilgocią, ale także będą stanowiły piękny i naturalny element dekoracji domu i Twojego okna.

Zadzwoń +48 77 451 90 81
UE