Proszę o bezpłatną ofertę

Proszę o kontakt w sprawie przygotowania oferty dla mojego projektu, zgodnie z poniższymi danymi:

Jesteś 1 osobą, która zamówiła dzisiaj kontakt.

Twoje dane są z nami bezpieczne! Zakład Stolarski Jerzy Fila  jest administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych. Będą one przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. Masz pytania, wątpliwości - skontaktuj się z nami. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Choinka nie istnieje!

Choinka nie istnieje!

Tradycyjne choinki pojawiły się w naszych domach już ponad 100 lat temu, a tradycja ta przywędrowała do nas z Niemiec. Od pokoleń drzewko świąteczne stanowi niezbędny element Bożego Narodzenia, a jego strojenie stało się rodzinnym rytuałem.

Jednak czy wiecie, że tak naprawdę nie ma takiego drzewa jak „choinka”? W takim razie, co stoi w naszych domach w okresie bożonarodzeniowym?

Choinka – nie ma takiego drzewa!  

Choinka to określenie na drzewko (najczęściej sosnowe lub jodłowe), na którym znajdują się świąteczne ozdoby. Próżno jednak szukać tego terminu w jakimkolwiek atlasie drzew! Drzewko choinkowe nie istnieje, ponieważ w jego roli najczęściej występują sosny, świerki lub jodły, które pod magiczną mocą świątecznych ozdób przemieniają się w dobrze nam znaną choinkę.

Jakie żywe drzewko wybrać na święta?  

Wybierając żywe drzewo powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych różnic pomiędzy trójką wspaniałych: sosną, jodłą oraz świerkiem.

Najczęściej spotykanym świątecznym drzewkiem jest świerk, który charakteryzuje się krótkimi igłami, ale także specyficznym żywicznym zapachem. Ma stożkową budowę i intensywny ciemnozielony kolor, który najczęściej kojarzymy właśnie z choinką. Warto jednak pamiętać, że decydując się na świerk pospolity, musimy uzbroić się w odkurzacz lub miotłę, ponieważ lubi on gubić swoje odzienie od samego początku pobytu w naszym domu. 

Innym wariantem świerkowego drzewa jest świerk srebrny, który charakteryzuje się srebrno-niebieskim kolorem, a także o wiele dłuższą trwałością niż jego wcześniej wspomniany kuzyn. 

Drzewka jodłowe słyną z tego, że są bardziej wytrzymałe i mogą postać w domu nawet dwa miesiące. Są także bezzapachowe, co może być ważne np. dla osób cierpiących na alergię lub po prostu nie lubiących zapachów leśnych. 

Sosna to najmniej popularne drzewko. Choć posiada bardzo długie igły, to są one rozmieszczone dość rzadko, dzięki czemu drzewko nie prezentuje się okazale już od samego początku. Na dodatek sosna często rośnie nieregularnie, więc możemy mieć kłopot ze znalezieniem idealnego kształtu. Plusem drzewek sosnowych jest ich niska cena, a także wytrzymałość gałązek – udźwigną nawet najcięższe ozdoby! 

Skąd tyle wiemy o choince?  

Nie jesteśmy specjalistami od drzewek bożonarodzeniowych, ale mamy dużą wiedzę i doświadczenie w pracy z drewnem wyżej wymienionych. Nasze drewniane okna i drzwi bardzo często tworzymy właśnie z drewna sosnowego i świerkowego, ponieważ jest to naturalny materiał dostępny w Polsce, bardzo przyjemny w obróbce. Okna drewniane wykonane z drewna sosnowego odznaczają się lekkością i ciepłem, choć niestety nie można poczuć ich naturalnego zapachu.

Zadzwoń +48 77 451 90 81
UE