Profilowanie znane jest w kryminalistyce, o profilach słyszymy w mediach społecznościowych, a czy wiesz, że profil okna też jest ważny? Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć!

Profil okienny to jeden z ważniejszych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze stolarki okiennej. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, odpowiednio dobrany profil sprawi, że będziemy zadowoleni z wyboru, a okna będą spełniać nasze oczekiwania.

Czym jest profil okna?

Profil okna to po prostu jego konstrukcja, w której wstawiana jest szyba. To tak naprawdę najważniejszy element okna, ponieważ od niego zależą właściwości termoizolacyjne, a także pełnią funkcje estetyczne. Jednakże wygląd profili nie powinien być dla nas głównym kryterium wyboru.

Jak dobrze wybrać profil okna?

Wszystko zależy od tego, jakie mamy wymagania względem okien. Drewniane profile naszych okien są bardziej sztywne niż profile wykonane z PCV, co znacząco wpływa na termoizolacyjność, ale także pozwala na wybranie grubszych pakietów szybowych.

Przy wyborze profili okna ważne są dwa parametry: szerokość i głębokość. Ta pierwsza ma znaczenie, kiedy chcemy mieć jak największą powierzchnię szklaną (wtedy wybieramy wąskie profile). Należy przy tym pamiętać, że im szerszy profil, tym większa jego sztywność i trwałość.

Głębokość profili zaś wpływa na izolację akustyczną i cieplną – im więcej komór posiada profil, tym lepiej będzie izolował ciepło oraz dźwięki otoczenia.

Rodzaje profili

Profile okienne można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane:

  • Profile drewniane: Charakteryzują się naturalnym wyglądem, dobrą termoizolacyjnością i wysoką sztywnością. Wymagają jednak regularnej konserwacji.
  • Profile PCV: Popularne ze względu na niski koszt, łatwość konserwacji i dobre właściwości izolacyjne. Mogą jednak być mniej sztywne niż profile drewniane.
  • Profile aluminiowe: Są bardzo trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i mogą mieć węższe ramy, co zwiększa powierzchnię przeszkloną. Często stosowane w nowoczesnych budynkach.

68, 78, 90 – co oznaczają te liczby?

Liczby te określają głębokość profili w milimetrach. Obok nich mogą się pojawić ciągi liczb, które będą określać rodzaj szyb. Jak w takim razie rozszyfrować ten tajemniczy kod?

Jako przykład weźmiemy standardowy profil z naszej oferty o głębokości 68 mm, w którym zastosowano pakiet szybowy 4/16/4, a więc mamy układ 4 mm szyby, która jest w 16 mm odległości od drugiej szyby o grubości 4 mm.

Analogicznie profil o grubości 78 mm wyposażony jest w pakiet szybowy 4/12/4/12/4, gdzie 4 oznacza grubość szyby, a 12 odległość pomiędzy kolejnymi szybami.

Pamiętaj, że dobrze dobrany profil to inwestycja na lata, która przyniesie wymierne korzyści w codziennym użytkowaniu.